Bodite iskreni – kdaj ste nazadnje očistili svoj hladilnik? Uporabljate ga vsak dan, v njem shranjujete hrano, ki jo uživate vi in vaša družina, vendar pa mu verjetno precej poredko namenite temeljito čiščenje. Ker pa bo le čist in urejen hladilnik z zamrzovalnikom lahko varno shranjeval vsa vaša živila, smo pripravili nekaj uporabnih nasvetov za čiščenje in higieno hladilnika z zamrzovalnikom.

Kako pogosto bi moralo biti na urniku čiščenje hladilnika?

Čiščenje hladilnika je opravek, ki bi se ga morali lotiti vsakih nekaj tednov. Brez skrbi, če se čiščenja lotite precej redkeje, saj ste verjetno v večini. Vseeno pa vam priporočamo, da se odslej potrudite in si vsakih nekaj tednov vzamete čas za temeljito čiščenje. Tako boste poskrbeli, da bo vaš hladilnik, ki ste ga tako skrbno izbrali, vedno ostajal varen prostor za shranjevanje vaših živil.

Kaj pa čiščenje zamrzovalnika?

Tudi čiščenje zamrzovalnika spada pod obvezna opravila, vendar pa se ga lahko lotite nekoliko manj pogosto. Dejstvo je namreč, da je zamrzovalnik običajno vseeno malce manj v uporabi kot hladilnik, zato se ne umaže tako hitro. Priporočljivo je, da se globinskega čiščenja zamrzovalnika lotite dvakrat do trikrat letno. Dobro pa je, da približno enkrat na mesec preverite stanje v njem in površine na hitro pobrišete z mehko gobico ali krpo.

Kaj boste potrebovali za čiščenje hladilnika in čiščenje zamrzovalnika?

S pravimi pripomočki bo čiščenje hladilnika precej lažje in učinkovitejše. Priporočamo vam, da si pripravite naslednje.

Obožujejo tudi gobe.

Mehke gobice in krpe

Hladilnik in zamrzovalnik sta lahko precej občutljiva, zato vam odsvetujemo uporabo grobih gobic in drugih pripomočkov, ki lahko povzročijo praske. Za čiščenje si tako raje pripravite mehke gobice in krpe.

Vaš hladilnik obožuje paličice za ušesa

Palčke za ušesa

Vaš hladilnik resda nima ušes, vendar pa vam bodo palčke za ušesa pri čiščenju vseeno prišle zelo prav. Zelo uporabne so namreč pri čiščenju odtočnih kanalov, ki jih običajno najdemo v zadnjem delu hladilnika, pa tudi pri čiščenju drugih težje dostopnih kotičkov.

Svežina na enostaven način

Obvezna oprema: čistilo za hladilnik

Specializirano čistilo za hladilnik bo zagotovilo varno in higiensko čiščenje, obenem pa bo nežno poskrbelo za vaš hladilnik. Preveč agresivna čistila lahko namreč povzročijo poškodbe, nenamenska čistila ali domači zvarki pa svojega dela pogosto ne opravijo dovolj dobro.

Preizkusite naše čistilo za hladilnik, ki je bilo posebej zasnovano za hladilnike Bosch, in poskrbite, da bo vaš hladilnik vedno sijoče čist.

Če vas zanima ponudba naših čistil, se obrnite na naš servisni oddelek prek telefonske številke 01 583 07 00, kjer smo dosegljivi od ponedeljka do sobote do 7:00 do 20:00. Z veseljem vam bomo pomagali.

Kako očistiti hladilnik v 7 preprostih korakih?

Pa smo tu – čas je, da se lotite čiščenja. Oprema je pripravljena, vi ste polni zagona, vaš hladilnik pa se bo kmalu spet svetil.

Korak #1: Poslovite se od elektrike

Prvi korak je, da hladilnik z zamrzovalnikom izklopite, pri tem pa ga ne pozabite odklopiti iz električne napeljave. Idealno je torej, da ob odklopu naenkrat počistite oba dela – tako hladilnik kot tudi zamrzovalnik.

Korak #2: Varno pospravite živila

Vsa živila, ki so v hladilniku ali zamrzovalniku, pospravite na hladno. Če ste se čiščenja lotili pozimi, jih lahko postavite kar ven, sicer pa poiščite drug primeren hladen prostor. To je lahko denimo klet, hladilna skrinja, izolirna vrečka ali pa sosedov hladilnik oziroma zamrzovalnik.

Korak #3: Nežno odtalite zamrzovalnik (in po potrebi tudi hladilnik)

V hladilnik in zamrzovalnik lahko postavite posodo s toplo vodo, seveda pa ne pozabite podstaviti posodice, v katero bo odtekal staljen led. Tudi kakšna brisača ne bo odveč, da ne boste imeli doma poplave.

Korak #4: Očistite police in predale

Police in predale odstranite iz hladilnika oziroma zamrzovalnika ter jih pomijte z mehko gobico in toplo vodo. Uporabite tudi čistilo za hladilnik. Nato jih temeljito posušite.

Korak #5: Očistite odtočne kanale in tesnila

Odtočne kanale, ki jih običajno najdemo na zadnji strani hladilnika, je najbolje očistiti z paličicami za ušesa. Tesnila na vratih očistite s čisto vodo.

Korak #6: Obrišite notranjost hladilnika in zamrzovalnika

S toplo vodo in specializiranim čistilom obrišite še notranje stene hladilnika in zamrzovalnika, nato pa jih temeljito osušite s suho krpo. Ko so stene suhe, lahko v hladilnik in zamrzovalnik ponovno namestite police in predale.

Korak #7: Očistite zunanjost hladilnika

Če ste se že lotili čiščenja hladilnika, je najbolje, da očistite res vse. Nežno torej pobrišite še zunanjost hladilnika; najbolje bo, da za to uporabite naše krpe z dodatkom balzama, namenjene površinam iz nerjavečega jekla.

Smrad v hladilniku?

Neprijetne vonjave v hladilniku so žal pogost, a nikakor ne nerešljiv problem. Obstaja namreč nekaj izjemno preprostih, a obenem precej učinkovitih trikov, ki vam bodo pomagali pregnati neprijetne vonjave in poskrbeti, da bo smrad v hladilniku postal preteklost.

Korak #1: Temeljito čiščenje hladilnika
Brez tega žal ne bo šlo. Najprej boste morali hladilnik temeljito očistiti, da iz njega odstranite vse ostanke hrane in drugo umazanijo, saj boste le tako lahko pregnali neprijetne vonjave.

Korak #2: Mali triki velikih mojstrov

Čajanka v hladilniku
čaj

Ko pijete čaj, pustite, da se vaše čajne vrečke posušijo, nato pa jih postavite v posodo v hladilniku. Čaj namreč učinkovito nevtralizira neprijetne vonjave. Najboljše so vrečke čaja z okusom poprove mete.
Moč kislega
limona

Polovico limone postavite v hladilnik in tako na povsem naraven način preprečite pojav neprijetnih vonjav v hladilniku.
Tudi vaš hladilnik potrebuje jutranjo kavo
kava

Pa ne le zjutraj, ampak kar skozi ves dan! Kava namreč veže nase neprijetne vonjave v hladilniku. Plitko skledo enostavno napolnite z nekaj čajnimi žličkami mlete kave in jo postavite v hladilnik.

Najtežja naloga: poskrbite, da bo vaš hladilnik tudi v prihodnje tako čist

Vsi dobro vemo, da samo čiščenje hladilnika niti ni tak izziv – veliko večji izziv je to čistočo in svežino ohranjati tudi vnaprej.

Vaš hladilnik je po temeljitem čiščenju sedaj torej čist, dišeč in lepo urejen. Kako poskrbeti, da bo tak tudi ostal? Preprosto, upoštevajte naslednja 3 pravila.

#1: Živila vedno shranjujte v zaprte posode

Pri shranjevanju hrane poskrbite, da živila v hladilnik vedno zložite v hermetično zaprtih posodah. Klobase in sir lahko denimo zavijete v aluminijasto folijo ali položite v zaprte posode, ostanke hrane pa vedno shranite v pokritih posodah. To vam bo pomagalo ohranjati čistočo hladilnika, obenem pa bo poskrbelo za podaljšano svežino živil in preprečevalo smrad v hladilniku.

#2: Redno pregledujte vsebino hladilnika

Ob hitrem življenjskem tempu se nam pogosto zgodi, da na kakšno stvar v hladilniku preprosto pozabimo. Živila se zato po določenem času pokvarijo, zgnijejo ali splesnijo. To seveda povzroča kup neprijetnih vonjav in umazanije.

Pomembno je torej, da v rednih razmakih preverite stanje v hladilniku, preverite rok uporabe živil ter ocenite svežino sadja in zelenjave, nato pa pokvarjena in gnila živila takoj odstranite.

#3: Čistite redno in sproti

Zdaj, ko dobro veste, kako očistiti hladilnik, bo to mala malica. Ob rednem pregledu hladilnika in odstranjevanju živil, ki niso več primerna za uživanje, si tako vzemite še dodatno minuto in morebitno umazanijo takoj pobrišite z vlažno krpo.

Enako velja v primeru, da se vam po hladilniku kaj polije ali strese. Takrat je čiščenje namreč najlažje, saj se umazanija še ni zasušila na površino. Če boste sproti skrbeli za odstranjevanje umazanije, si boste na dolgi rok tako prihranili ogromno dela, vaš hladilnik pa bo vedno lepo urejen.

Pogosta vprašanja (FAQ)

Kako preprečiti smrad v hladilniku?

Prvi korak je vsekakor redno čiščenje hladilnika. Pomembno je tudi, da vsebino hladilnika redno pregledujete in odstranjujete živila, ki so pokvarjena ali gnila. V hladilnik živila vedno zlagajte v zaprtih posodah ali zavita v folijo. Če se smrad v hladilniku še vedno pojavlja, si lahko pomagate s kavo, limono ali namočenimi čajnimi vrečkami, ki odlično nevtralizirajo neprijetne vonjave.

Kako pogosto je treba čistiti zamrzovalnik?

Globinsko čiščenje zamrzovalnika je priporočljivo približno dvakrat do trikrat letno. V vmesnem času je treba zamrzovalnik na vsakih nekaj tednov pregledati, po potrebi pospraviti in pobrisati z mehko, vlažno krpo.

Katero čistilo za hladilnik je najboljše?

Specializirano čistilo za hladilnik je vedno najboljša izbira. Zagotavlja vam namreč higiensko čistočo, obenem pa predstavlja varno izbiro za vaš hladilnik. Vsekakor pa se izogibajte preveč agresivnim čistilom, ki lahko poškodujejo površine v vašem hladilniku.

Koliko časa potrebujemo za čiščenje hladilnika?

Za čiščenje hladilnika boste verjetno porabili od ure do ure in pol. Veliko je odvisno od tega, kako temeljito se boste čiščenja lotili, kako vestni ste bili pri sprotnem čiščenju in ali boste najprej morali odtaliti še zamrzovalnik. Vsekakor pa se vam bo vloženi čas še kako obrestoval, saj bo vaš hladilnik odslej čist in urejen.

MyBosch

Brezplačno se registrirajte in si zagotovite številne ugodnosti.

Servis

Izjemna pomoč strankam – pred in po nakupu.

01 583 07 00

Produktno svetovanje

Za informacije in nasvete v zvezi z nakupom in uporabo hišnih aparatov smo, od ponedeljka do petka med 7. in 20. uro, dosegljivi na brezplačni telefonski številki. Kadar koli pa nam lahko pišete prek spletnega obrazca.

Prodajna mesta

Poiščite prodajno mesto v vaši bližini.