Tri, štiri, rasti
V trgovini za vrtnarjenje si priskrbite nekaj prsti, nekaj gnojila, rokavice za vrtnarjenje in majhno lopatico, tako da lahko pričnete načrtovati in sejati na začetku tople sezone (okoli marca). Za začetek lahko jeste kumare, blitvo, paradižnik, korenje ali bučke, ki jih lahko gojite in jeste v topli sezoni (od julija do oktobra). Če boste sadili na balkonu, lahko za večino vrst zelenjave kupite paketke s semeni. Dobro je, če semena za začetek posadite v škatli za jajca ali čem podobnem, nato pa sadike previdno presadite v vaše lonce na balkonu ali okenski polici.
Ustrezno mesto
Prepričajte se, da so lonci za rastline dovolj veliki. Za balkon so primeri lonci ali korita za rože. Za vsako vrsto zelenjave preverite ustrezen položaj. Jajčevci, paprika in paradižniki imajo na primer raje sončne pogoje. Zelena solata, por, špinača in blitva imajo raje senco. Prepričajte se tudi, da so v vaših loncih luknje za odtekanje vode.
Čas za solato
Za začetnike je solata odlična za pričetek vrtnarske kariere. Okenske police in balkoni omogočajo tudi zelo enostavno pobiranje in rezanje solate. Vaša zelenjava naj bo posajena v sončnih ali polsenčnih predelih, nikoli pa ne na prevročih mestih oziroma na direktnem soncu. Solata potrebuje tudi nekaj prostora za rast. Poskrbite, da bo med sadikami približno 20 cm prostora in solato poberite, ko je visoka približno 10 cm.
Rdeči, rdeči paradižnik
Ne glede na to, kakšen paradižnik imate najraje, češnjevega ali običajnega, je to zelenjava, ki jo lahko zlahka posadite na balkonu. Preberite si, kako lahko poskusite posaditi paradižnik, ne da bi uporabili semena. Nekaj rezin paradižnika, vključno s semeni, položite v kozico. Prekrijte jih z zemljo, skrbite za redno zalivanje zemlje in kozico postavite na sončno mesto. Ko zalivate paradižnik, pazite, da zalijete samo korenine in zemljo, ne pa samih paradižnikov.
Zelišča obožujejo sonce
Sveža zelišča dobro uspevajo tudi v notranjih prostorih Bazilika, drobnjak, peteršilj, majaron, origano in luštrek radi rastejo na kateri koli okenski polici, kjer je veliko svetlobe. Vsak dan jih popršite z vodo in jih nato obrnite, da ne bodo vedno obrnjeni k soncu. Tudi meta postaja vse bolj popularna, a ima raje bolj senčna mesta. Če se sami lotite gojenja ingverja, lonec postavite na toplo mesto. Traja nekoliko dlje, a vedno boste imeli ingver.
Moderno: navpično vrtnarjenje
Gojenje navpičnega zelenjavnega vrta postaja vse bolj popularno, tako notri kot zunaj. Z njim očitno prihranite s prostorom in resnično lepo izgleda. Lepo uspevajo rože in sočnice, kot je aloe vera, za navpično vrtnarjenje pa so primerni tudi zelena solata, zelje in večina zelišč. Če želite preizkusiti sami, uporabite ozke košare za sejanje in jih eno nad drugo pritrdite na zunanji zid ali ogrodje. Lahko uporabite tudi plastične steklenice. Zrežite jih na pol, polovice napolnite z zemljo, jih navpično ali vodoravno obesite ter vanje posadite sadike solate po vaši izbiri.