Ljudje pogosto živijo v prostorih, kjer se ne počutijo povsem udobno, a ne znajo točno povedati, zakaj. Pogosto je to zaradi kombinacije barv.
Vsaka barva ima različen učinek, ki vpliva na prostor. Severna soba, obdana s hladnimi temnimi toni, daje na prime čisto drugačen občutek kot soba s svetlimi in sončnimi barvami.
Tu je nekaj osnov teorije barve, ki bi jih moral poznati vsak oblikovalski navdušenec.
Kako uporabljati barvni krog, kako delati s temperaturo barve in kako kombinirati barve z naravnimi, da bi oblikovali popoln interier. Začnite tukaj in postanite sam svoj mojster za barve.
Barvni krog
Če želite pomoč pri iskanju harmonične kombinacije barv pri oblikovanju vašega doma, vam bo v pomoč barvni krog. Večina barvnih krogov ima 12 barv, čeprav se lahko tem doda neskončno število odtenkov. Nudijo vizualno predstavo o tem, katere barve se dobro zlivajo skupaj in tako odpravijo vse ugibanje.
Komplementarne barvne sheme.
Vzemite barvni krog in izberite barvo, nato prst premaknite na nasprotno barvo. To so komplementarne barve; če se jih uporabi eno ob drugi, bodo druga drugo poudarjale in ustvarile privlačno kombinacijo. Popularne komplementarne barve so na primer bela in oranžna, vijolična in rumena ali zelena in roza. Naključno izbrane nekomplementarne barve se ne bodo lepo ujemale, ampak se teple, čeprav je mejo včasih težko postaviti. S komplementarnimi barvami pa ste lahko vedno prepričani, da se bodo ujemale.
Poudarjanje z naravnimi barvami.
Barve izstopajo, ko jih kombiniramo z nevtralnimi. Naravne barve – ki vključujejo črno, belo, sivo ter včasih rjavo in bež – se običajno ne pojavljajo na barvnem krogu. Pogosto so poznane kot "zemeljske" barve, ki v kombinaciji z drznimi in živimi barvami, kot so rdeča, modra, zelena, roza ali vijolična, ustvarjajo popolno ozadje za poudarjanje barv. Ko izberete osnovno barvo, jo lahko kombinirate s številnimi različnimi barvami iz iste družine.
Temperatura barve.
Tople barve, kot so rumena, oranžna in rdeča, najdemo na eni strani barvnega kroga, hladne, kot so modra, zelena in vijolična, pa na drugi. Če dekorirate prostor in želite, da bi se vse barve lepo ujemale, tople barve kombinirajte z drugimi toplimi barvami, hladne pa z drugimi hladnimi. Po drugi strani lahko mešanje toplih in hladnih barv na isti paleti ustvari zabaven in poživljajoč videz.
Pripeljite teorijo barv v vašo kuhinjo!
Zdaj ko se spoznate na teorijo barv, lahko pričnete z načrtovanjem nove barvne sheme za vašo kuhinjo, pri čemer najprej začnite s hladilnikom. Bosch Vario Style je prvi hladilnik, ki ga lahko kadar koli enostavno preoblikujete. Enostavno odpnite prednjo barvno ploščo in jo v preprostih treh korakih zamenjajte z drugo barvo.