Porcelan je v Evropo prišel 700 let pozneje. Raziskovalec in pustolovec Marco Polo je prve porcelanaste predmete v Evropo prinesel okoli leta 1300. Blago iz porcelana se je v Evropo prevažalo po trgovskih poteh in po morju od 16. stoletja dalje. Ladje britanske, danske, francoske in švedske flote so v evropske države dostavile več kot milijon kosov kitajskega porcelana. Velike količine teh kosov so bile pripeljane v prestižne domove v Bostonu, New Yorku, Philadelphiji in Charlestonu, a način proizvodnje še vedno ostajal skrivnost. Še posebej velik oboževalec je bil saški kralj Avgust Močni. Johannu Friedrichu Böttgerju in Ehrenfriedu Waltherju von Tschirnhausu je naročil, da morata razkriti skrivnost, kar jima je tudi uspelo, in leta 1708 sta izdelala prvi porcelanasti predmet v Dresdnu v Nemčiji.
Izdelano na Kitajskem. Od leta 620.
Zgodovina porcelana se prične na Kitajskem v 7. stoletju. Dokumentirano je, da je Srednje kraljestvo porcelan prvič uspelo izdelati leta 620. Peščica proizvajalcev je sestavo in način proizvodnje tega izjemno zaželenega proizvoda zadržala kot skrivnost.
Imitacija v Evropi: skrivnost porcelana razkrita.
Razkritje skrivnosti.
Porcelan sestavljajo kaolin, kremeno in feldspar, katerim se med postopkom izdelave dodaja voda. Surovine se zmelje v prah, zmeša in nato oblikuje s pomočjo livarskih kalupov ali z obdelavo ploščah. Te se nato prvič zažge, pri čemer voda izpari in oblikuje se porozna prazna površina. Porcelan, v obliki, ki jo poznamo, nastane šele pri naslednjem postopku žganja, pri katerem se nanese tudi glazura. Porcelanaste izdelke se lahko okrasi pod glazuro s pomočjo pigmentov, ki vsebujejo kobalt in baker, ali nad glazuro z uporabo barvnih emajlov.
Osnova za mojstrovino: porcelan kot kanvas.
Proizvodnja porcelana je zelo zahtevna, za umetniško dekoracijo in okraske pa je potrebne veliko rokodelske spretnosti. Skozi stoletja so se umetniške poslikave na porcelanu močno razvile. Najprej je bila tu seveda kitajska umetnost iz različnih dinastij, ki so izdelovale porcelan. Svetovno znani modro-beli vzorec je bil značilen za evropsko predstavo kitajske porcelanske umetnosti. Belo osnovo se je okrasilo z modrimi okraski. Tudi pred nanosom glazure je bil porcelan okrašen z barvo mešanice kobaltovega oksida in vode. Umetniški dizajn je odvisen od številnih vplivov: v prvi vrsti so to seveda različna obdobja. Zelo pogosta je torej razvrstitev na podlagi kitajskih dinastij iz posameznih imperijev.
Danes še vedno obstajajo klasični in tradicionalni pa tudi številni sodobni in trivialni motivi, ki so zelo popularni.
Z dobro nego do trajno lepega porcelana.
Ti lepi krožniki zaradi svoje vrednosti potrebujejo posebno nego. Zato je izjemno pomembno poskrbeti za previdno čiščenje porcelana. Veliko vrst novega porcelana nosi oznako "primerno za pomivalni stroj". Če vaš te oznake nima, ga ne pomivajte v pomivalnem stroju. Pomijte ga ročno. Bolje se je tudi izogniti uporabi grobe strani gobic.