Kako lahko najdete popolno kuhinjsko napo?

Zrak se mora izmenjati od šestkrat do 12-krat na uro, da zagotovimo dosledno prijetno okolje. To pomeni, da mora biti količina dovajanja zraka ali moč kuhinjske nape primerna za prostornino prostora. Potrebne zmogljivosti za velikost svoje kuhinje lahko preprosto ugotovite z naslednjim osnovnim pravilom.

Pomembno je da si izberemo napo s pravilnim pretokom in tukaj nam je v pomoč formula za izračun:

Prostornina prostora x izmenjava zraka = zmogljivost nape za povprečno uporabo

Primer:
Najprej izračunajte prostornino prostora. Če je na primer vaša kuhinja velika 16 m2 in 2,5 m visoka, njena prostornina znaša 40 m3. Če veste, da se mora zrak izmenjati šestkrat na uro, kar je enako količini, potrebni za vrenje tekočine v loncih na dveh do treh kuhališčih hkrati, potrebujete napo, ki bo zagotovila 240 m3 zraka. V primeru intenzivne uporabe in 12-kratne izmenjave zraka se količina potrebnega zraka poveča na 480 m3. V tem primeru bi potrebovali kuhinjsko napo z zmogljivostjo od 240 do 480 m3.

Primer izračuna:
Mere kuhinje (D x Š x V) = 4 x 4 x 2,5 m
Prostornina prostora = 40 m3
Izmenjava zraka = 6 (zrak se mora zamenjati 6x na uro)
Potrebna zmogljivost nape = 6 x 40 m3 = 240 m3

Kuhinjske nape z odvajanjem zraka

Naše kuhinjske nape hitro in zanesljivo odvajajo vonjave in mastne delce iz vaše kuhinje. Pred kuhanjem, med njim in po njem zagotavljajo dosledno sveže okolje, v katerem se bose dobro počutili. Hkrati bodo zagotovile popolno osvetlitev pulta in celo po vsem tem trdem delu bodo videti neverjetno privlačne.

Odvajanje zraka

  • Kuhinjske nape z odvajanjem zraka so zmogljive in učinkovite.
  • Vonjave, maščobe in paro odstranijo iz prostora, prefiltrirajo in odvedejo na prosto.
  • Potrebnega je samo dovolj svežega zraka: na primer skozi odprto okno.
  • Namestitev sistema z odvajanjem zraka je zapletena in ni vedno mogoča: na primer v nizkoenergijskih ali pasivnih hišah.

Odvajanje zraka je so najučinkovitejša metoda odvajanja vonjav in maščob, če je napo mogoče namestiti na zunanjo steno ali pa je odvod mogoče speljati do zunanje stene. Glavna razlika med napami z odvajanjem zraka na prosto in napami s kroženjem zraka je ta, da lahko nape z odvajanjem zraka odstranjujejo paro, vonjave in maščobe. Vse naše nape z odvajanjem zraka so zdaj standardizirane z izhodom velikosti 150 mm za preprostejšo namestitev. Mogoča je tudi uporaba odvodnih cevi s premerom 120/125 mm, vendar bo pretok zraka zmanjšan, hrup pa večji. Odvodnih cevi s premerom 100 mm ne priporočamo.

Za optimalne rezultate odvajanja na prosto upoštevajte naslednje točke:

1. Zagotovite, da bodo vsa cevna kolena vsaj 30 cm od izstopne odprtine na napi.

2. Ne zmanjšujte premera ali preseka kanalov.

3. Ne uporabljajte ostrih cevnih kolen, njihovo število pa naj bo čim manjše.

4. Nameščajte samo cevi z gladkimi, enakomernimi notranjimi površinami. Če je treba uporabiti gibljivo cev, jo pred namestitvijo povsem raztegnite, da izravnate notranje pregibe.

5. Uporabljajte kanale s premerom vsaj 120 mm, najboljši pa je premer 150 mm.

6. Cevi naj bo čim manj – uporabite najbližjo pot do zunanje izstopne odprtine.

7. Zagotovite zadosten dotok svežega zraka, da nadomestite zrak, odveden iz kuhinje: na primer z okni, ki jih je mogoče odpreti, vrati v sosednje prostore, zidnimi rešetkami.

Kuhinjske nape s kroženjem zraka

Zrak prehaja skozi kovinski filter, ki odstrani maščobe, nato pa skozi poseben ogleni filter, ki odstrani vonjave. Prečiščen zrak se nato vrne v prostor. Ker odvodne cevi in odprtine niso potrebni, gre za energetsko učinkovit način filtriranja, saj ni energetskih izgub (torej hladnega zraka poleti ali toplega zraka pozimi), zaradi česar gre za dobro izbiro za nizkoenergijske hiše. Komplet vsebuje vse potrebno za pripravo nape na kroženje zraka in namestitev je razmeroma preprosta. Oglejte si posamezne modele za podrobnosti o ustrezni dodatni opremi, potrebni za kroženje zraka.

Kroženje zraka

  • Kuhinjske nape s kroženjem zraka so zmogljive in učinkovite.
  • Vonjave in maščobe odstranijo iz prostora, prefiltrirajo zrak in ga prečiščenega vrnejo v prostor.
  • Ker odprtine za odvod zraka niso potrebne, energija ne uhaja (na primer energija za hlajenje ali ogrevanje prostora).
  • Namestitev je preprosta in te nape so zelo primerne za nizkoenergijske hiše.

Nasveti in namigi

1. Izračunajte potrebno zmogljivost odvajanja.
2. Izberite napo, ki je vsaj tako široka kot kuhalna plošča.
3. Zagotovite pravilno namestitev odvodnih cevi pri sistemu z odvajanjem zraka.
4. Napa mora biti nameščena vsaj 65 cm nad plinsko kuhalno ploščo ali 55 cm nad električno kuhalno ploščo.
5. Za učinkovito odstranjevanje vonjav, ki nastajajo med kuhanjem, napo vklopite 5 do 10 minut pred kuhanjem.
6. Napa naj po kuhanju še 5 do 10 minut deluje pri nizki moči, da odstrani še vse preostale vonjave. Lahko pa preprosto izberete samodejno funkcijo naknadnega delovanja, pri kateri bo napa delovala z nizko hitrostjo še 10 minut, preden se samodejno izklopi (na voljo pri nekaterih modelih).
7. Redno čistite kovinski maščobni filter, da zagotovite optimalne zmogljivosti odvajanja. Vse naše kovinske maščobne filtre, filtre iz krtačenega jekla in obodne ventilacijske filtre je mogoče prati v pomivalnem stroju.