Pozabite na ugibanje o količini pralnega sredstva, ki je potrebna za popolnoma čisto perilo.
Ista vprašanja pri vsakem pranju: koliko pralnega sredstva je preveč? Koliko je premalo za popolnoma čisto perilo? Koliko pralnega sredstva uporabiti, da ne bi tratil/a vode in pralnega sredstva, a si vseeno zagotovil/a popolnoma čisto perilo? Katero pralno sredstvo naliti v kateri predal na pralnem stroju? Kam naliti mehčalec in morebitne dodatke za pranje? Kolikokrat ste si zastavili ta vprašanja? Tu boste našli odgovore, ki vas bodo na enostaven način pripeljali do popolnoma opranega perila.
Nasveti in triki, koliko pralnega sredstva uporabiti
Do zdaj ste najbrž ugibali, koliko pralnega sredstva uporabiti za popolnoma čisto perilo. Brez skrbi, nič presenetljivega! Za doseganje dobrih rezultatov pranja je treba upoštevati kar nekaj stvari. Navodila za to, koliko pralnega sredstva uporabiti za popolnoma čisto perilo, najdete na zadnji strani embalaže s pralnim sredstvom. Da bi priskočili na pomoč, smo pripravili nekaj nasvetov.
Ustrezna količina pralnega sredstva je odvisna od spodnjih treh kriterijev:
1. Količina perila
Količina perila se meri v teži. Za težji kup perila običajno potrebujete več pralnega sredstva kot za lažjega. Upoštevajte navodila na zadnji strani embalaže pralnega sredstva. Kot merilo za odmerjanje lahko uporabite pokrov embalaže. Prepričajte se, da glede na težo perila uporabite ustrezen odmerek. Pri pralnih strojih s polnjenjem spredaj je 35 ml tekočega pralnega sredstva navadno dovolj, ko gre za običajno stopnjo umazanosti in vodo s srednjo trdoto.
2. Stopnja umazanosti
Oblačila z veliko madeži ali s trdovratnimi madeži za doseganje popolne čistoče zahtevajo večjo količino pralnega sredstva kot tista, ki so bila sicer nošena, a niso umazana. Pri nekaterih vrstah madežev jih boste morali pred pranjem morda predhodno obdelati, na primer namočiti v milnico ali dodati tekočino za odstranjevanje madežev.
3. Trdota vode na vašem območju.
Trdota vode je odvisna od njenega vira. Nekatera območja imajo tipično "trdo vodo", ki vsebuje večje količine kamna, druga pa bolj "mehko vodo", pri kateri je vsebnost kamna nižja. Pri pranju to pomeni, da za trdo vodo potrebujete več pralnega sredstva kot za mehko vodo. Preverite tudi priporočila na plastenki s pralnim sredstvom ali na embalaži. Za informacije o trdoti vode na vašem območju se obrnite na lokalno vodovodno podjetje ali preprosto kupite testne lističe za preverjanje trdote vode, ki vam bodo pomagali ugotoviti, koliko pralnega sredstva uporabiti.
Prenehajte ugibati, kako napolniti prekat za pralno sredstvo na vašem pralnem stroju.
Trije standardni prekati za odmerjanje na vašem pralnem stroju.
Ste se kdaj vprašali, zakaj ima vaš pralni stroj v predalu za pralno sredstvo različne prekate za odmerjanje? Veste, kako pravilno napolniti te prekate? Večina pralnih strojev z ročnim odmerjanjem ima tri različne prekate. Enega večjega in dva manjša.
Pri naših pralnih strojih Bosch je prvi prekat v predalu namenjen sredstvu za predpranje (Simbol I). Drugi prekat je za pralno sredstvo za glavno pranje in tudi sredstva za odstranjevanje vodnega kamna, belilna sredstva in proizvode za odstranjevanje madežev. (Simbol II). Tretji prekat, na katerem je majhna ikona z rožico, je namenjena mehčalcu. Poskrbite, da v nobenem od prekatov ne bi presegli najvišje označene kapacitete.
Razbremenite se s pomočjo sistema i-DOS.
i-DOS, naš pametni dozirni sistem, smo razvili zato, da boste lahko vsebino plastenke pralnega sredstva dotočili le enkrat, izbrali avtomatski program in se sprostili. Senzorji i-DOS nato avtomatsko odmerijo natančno količino pralnega sredstva in vode, ki sta potrebna pri vsakem pranju, pri čemer vam pralnega sredstva ni treba dodajati pri vsakem pranju. Posledično lahko po zaslugi natančnega avtomatskega odmerjanja prihranite do 38 % pralnega sredstva** - podatki temeljijo na raziskavi univerze v Bonnu o navadah uporabnikov pri pranju perila.
**Povprečen prihranek tekočega pralnega sredstva ob primerjavi natančne tehnologije odmerjanja in ročnega dodajanja. Revija International Journal of Consumer Studies 38 (2014), 265 f. Raziskava univerze v Bonnu, Avtorji: Anke Kruschwitz, Anja Karle, Angelika Schmitz in Rainer Stamminger