To je začaran krog: pravkar očiščena soba je le nekaj sekund pozneje spet umazana in neurejena. Starši vedo, za kaj gre: takoj, ko otroci vstopijo v naša življenja, se zdi, da se čiščenje (pospravljanje) iz občasnega opravila spremeni v trajno opravilo. Ker pa dnevi nikoli nimajo dovolj ur, je težko opraviti vsa opravila. Tukaj so nasveti in namigi za čist dom in kako starši ohranijo mirno glavo.
Drobtine okoli stolčka za hranjenje, polit sok, igrače vsepovsod, nered v kopalnici po kopanju. Pravkar očiščena soba je čez nekaj sekund spet umazana in neurejena. Starši veste, o čem govorimo: ko otroci pridejo v naša življenja, sta nenehno čiščenje in pospravljanje neogibna. A kateri je najboljši način za soočenje z umazanijo v družinskem domu? Kako jo preprečiti?
Dan nikoli nima dovolj ur za vsa opravila, zato smo vam pripravili sedem nasvetov za čistejši dom in mirnejše živce.
1. Čevlji naj ostanejo pri vhodnih vratih.
Se kdaj vprašate, ali je na igrišču ostalo še kaj peska ali je peskovnik postala kar vaša predsoba, potem ko so si otroci sezuli čevlje? Kaj pa gumijasti škornji, ki puščajo blatne sledi?
Ko umazanija najde pot v notranje prostore, se prav potiho prenese v vsako sobo in čistiti morate več.
Čevlji naj zato ostanejo zunaj. Če se temu ne morete izogniti, lahko umazanijo z vseh vrst površin in iz vsakega kotička hitro posesate z močnim brezžičnim sesalnikom. Za spopadanje z močnejšo umazanijo pa so najboljša izbira za globinsko čiščenje Bosch ProPower sesalniki z izjemno sesalno močjo.
2. Spodbujanje zavestnega prehranjevanja.
Otroci so v postelji, kuhinja je čista, vi pa ste pripravljeni na prijeten večer v dvoje na kavču – ki pa je prekrit z drobtinami piškotov. Na pomoč vam lahko priskoči fleksibilen sesalnik Bosch Unlimited s šobo za oblazinjeno pohištvo. Pa vendar – najprimernejše mesto za prehranjevanje je jedilna miza. S tem boste preprečili drobtine na sedežnih garniturah, v posteljah in drugje, otroke pa spodbudili k zavestnemu prehranjevanju. Za mizo v hrani uživajo z vsemi čuti ter odkrivajo različne okuse in teksture. Prehranjevanje na kavču pa je precej avtomatsko, saj je večina pozornosti namenjena televiziji.
3. Klasika: otroški stolček.
Tla okoli otroškega stolčka so običajno pestra zbirka ostankov hrane, ki so otroku padli na tla nehote ali jih je vrgel med napadom trme. Velika plastična talna podloga vam pomaga zaščititi tla ali preprogo, saj lahko z nje enostavno obrišete ali posesate vse, kar je padlo z mize.
Ne pozabite na obvezno umivanje rok po jedi. Tako se otroci naučijo osnovnih higienskih navad, preprečili pa boste tudi madeže prstnih odtisov na ogledalih, oknih in pohištvu.
4. Pravila v kopalnici.
Otroci so lahko precej ustvarjalni, ko gre za ustvarjanje nereda v kopalnici. Majhne poplave med umivanjem las ali kopanjem, eksperimentiranje z maminimi ličili, preizkušanje očetove kreme za britje ali spreminjanjem bratov in sester v mumije s pomočjo toaletnega papirja. Čeprav naporne, so takšne situacije vir najboljših fotografij in odličnih zgodb, ki jim jih boste pripovedovali, ko bodo starejši.
Površine v kopalnici obrišite, ko so še mokre. Tako bodo ostale čiste dlje časa. Od drugega leta starosti vam pri brisanju lahko pomagajo tudi otroci.
Nošena in umazana oblačila naj ostanejo v košari za perilo. Puha, las in druge umazanije se lotite z izredno močnim sesalnikom Bosch ProPower ali s fleksibilnim sesalnikom Bosch Unlimited, ki z različnimi nastavki doseže še tako skrite kotičke kopalnice.
5. Kreativni nered.
Otroška ustvarjalnost nima meja. Vodne barve, glina za modeliranje, nalepke, markerji ter nekaj papirja je vse, kar mali umetniki potrebujejo za čudoviti nered, ki ni omejen le na njihove mizice in oblačila. Včasih se v umetniško delo spremenijo celo stene.
Naš nasvet za trenutke ustvarjalnega nereda: občutljiva tla zaščitite s staro preprogo. Ponošena majica ščiti otroška oblačila pred lepilom in madeži akvarelnih barv. Stenska umetnost naj ustvarjalca prebudi tudi v vas – z velikim okvirjem zamejite površino, namenjeno priložnostnemu otroškemu risanju. Pri prevrnjenih kozarcih bleščic in ostankih papirja pa vam lahko pomaga le zmogljiv sesalnik.
6. Čistila in pripomočki naj bodo tam, kjer jih potrebujete.
Shranjujete sesalnik, vedro, krpe in čistilna sredstva na posebej določeno mesto? Za hitro vmesno čiščenje je optimalno, da jih postavite tja, kjer jih potrebujete: čistilo za stranišče v kopalnico, loščilo za pohištvo v dnevno sobo, univerzalno čistilo za površine v kuhinjo. Za razlit sok ter umazane obraze in roke imejte papirnate brisače ali pralno krpo blizu mize ali jedilnice.
Čistilna sredstva vedno hranite izven dosega majhnih otrok.
Baterijski sesalnik Bosch namestite na osrednjo steno vašega doma. Tako boste vedno imeli pri roki vse, kar potrebujete. V nekaj sekundah se namreč različne serije Bosch Unlimited lahko spremenijo v ročni sesalnik, s katerim tudi mlajši otroci samozavestno opravijo z manjšimi čistilnimi izzivi.
7. Pravilo 5 minut
Prazen kozarec na mizi v dnevni sobi, igrača na tleh, poln koš za plenice. Vprašajte se: »Ali lahko to očistim in pospravim v manj kot petih minutah?« Če je temu tako, takoj dokončajte nalogo – razen če se vam res mudi. Vaš seznam čiščenja bo précej krajši.
Ta nasvet lahko uporabijo tudi starejši otroci in svoje šolske torbe odnesejo tja, kamor sodijo.
Vsaka umazanija svoj sesalnik najde
Močno umazana tla in preproge, goste pajčevine, zaprašena lopa ali avto, poln drobtin in peska? Za vsako opravilo pri nas najdete ustrezen sesalnik. Uporaba nekaterih ročnih modelov je tako enostavna, da se bodo pri sesanju zabavali tudi vaši otroci.
Potrebujete nasvet, kako svoje otroke na igriv način prepričati, da pomagajo pri gospodinjskih opravilh? Za vas imamo nekaj idej.