Za zdravo prehranjevanje je osnova nakup zdravih živil.

Če želite sebi in vaši družini zagotoviti bolj zdrav življenjski slog, morate začeti v oddelku oziroma trgovini z živili. Sliši se enostavno, a nakupovanje zdravih živil je lahko zapletena naloga, ker morate sprejeti številne odločitve in upoštevati veliko stvari. Zato smo zbrali nekaj nasvetov, ki vam bodo v pomoč pri izbiri bolj zdravih živil in vam bodo ponudili boljši pregled nad tem, kaj je pomembno, ko gre za nakupovanje zdrave hrane.

Načrtujte vnaprej

Načrtujte vnaprej.

S procesom pričnite še preden se odpravite po nakupih. Naredite načrt obrokov za ves teden in sestavite seznam stvari, ki jih morate kupiti. Vzeti si boste morali nekaj časa, a tako ne boste kupili stvari, ki jih ne potrebujete. Po nakupih ne pojdite lačni: lačni ljudje so bolj nagnjeni k impulzivnemu nakupu stvari, ki niso nujno najbolj zdrave.

Previdno preberite deklaracije na živilih.

Previdno preberite deklaracije na živilih.

Branje deklaracij je ključnega pomena, še posebej pri nakupovanju pakiranih živil. Ne pozabite preveriti števila porcij in kalorij, oglejte si velikost porcije in preračunajte, koliko porcij dejansko pojeste. Ne zadostuje, da zgolj štejete kalorije; poskrbite, da bodo zaužite kalorije nekaj štele: primerjajte jih s količino hranil, ki jih ponujajo. Tem več hranil in tem manj kalorij kot ima živilo, bolje je. Poskusite se izogniti sladkorjem ter izberite hrano in pijačo z nizko vsebnostjo dodanih sladkorjev. Podobno velja za maščobe: izberite živila z nizko vsebnostjo nasičenih in trans-maščob ter holesterola. Zdrave maščobe najdete v ribah, oreščkih in rastlinskih oljih.

Kaj upoštevati pri nakupu beljakovin.

Kaj upoštevati pri nakupu beljakovin.

Če niste vegeterijanec ali vegan, poiščite beljakovine živalskega izvora – vse bistvene amino kisline, ki jih telo potrebuje, lahko najdete v enem samem živilu, npr. govedini, ovčetini ali ribi. Vedno skušajte kupiti sveže meso oziroma ribe. Izogibajte se ribarnicam z neprijetnim vonjem. Sveže ribe imajo bistre in jasne oči, brez motnosti, ter morajo biti čiste, brez kakršnih koli razbarvanih madežev. Če barva ribe bledi, pomeni, da je stara.

Kaj upoštevati pri nakupu kruha.

Kaj upoštevati pri nakupu kruha.

Prva sestavina v vašem kruhu bi morala biti polnozrnata moka. Brez besede "polno" je kruh izdelan le iz rafiniranih zrn, kar pomeni, da se dragocena hranila izgubijo. Naj vas barva ne zavede - samo zato, ker je kruh rjav, še ne pomeni, da je polnozrnat; včasih proizvajalci za obarvanje kruha dodajo sladkorni sirup ali druga barvila.

Vsakih 10 g ogljikovih hidratov bi moralo vsebovati vsaj 1 gram vlaknin: če ima vaša rezina 20 gramov ogljikovih hidratov, bi torej morala vsebovati vsaj 2 grama vlaknin.

Čeprav je seznam sestavin za v trgovini kupljen kruh običajno daljši od recepta, ki bi ga uporabili doma, niso vse sestavine slabe. Askorbinska kislina in glicerol, na primer, nista škodljiva in zgolj pripomoreta k podaljšanju roka uporabnosti kruha.

Kupujte sezonsko sadje.

Kupujte sezonsko sadje.

Ko kupujete sadje in zelenjavo, se prepričajte, da vedno kupite sveže sezonske pridelke. Te je lažje dobiti, so bolj intenzivnega okusa in običajno cenejši. Sezonske in lokalno pridelane proizvode lahko poiščete tudi na vaši lokalni tržnici. Kupujte manjše količine in bolj pogosto, saj določene vrste sadja in zelenjave ne trajajo dolgo. Če kupite večje količine, vam 3-krat daljšo svežino zagotovi sistem za ohranjanje svežine Bosch VitaFresh , kot alternativno možnost pa jih lahko razdelite na manjše porcije in zamrznete, s čimer se izognete nepotrebnemu tratenju hrane.

MyBosch

Brezplačno se registrirajte in si zagotovite številne ugodnosti.

Servis

Izjemna pomoč strankam – pred in po nakupu.

01 583 07 00

Produktno svetovanje

Za informacije in nasvete v zvezi z nakupom in uporabo hišnih aparatov smo, od ponedeljka do petka med 7. in 20. uro, dosegljivi na brezplačni telefonski številki. Kadar koli pa nam lahko pišete prek spletnega obrazca.

Prodajna mesta

Poiščite prodajno mesto v vaši bližini.