Vsak kuharski navdušenec se je že našel iz oči v oči z umazano pečico. Nekateri upate, da se bo težava rešila kar sama od sebe. Vsi, ki preizkušate to (vsaj na prvi pogled) prekaljeno tehniko - žal vas moramo razočarati, saj umazanija sčasoma ne izgine, temveč postaja trdovratnejša.

Spet drugi vedno znova iščete nove načine, kako bi to neprijetno opravilo steklo čim bolj elegantno. V vseh letih profesionalnega ukvarjanja s pečicami lahko z gotovostjo zatrdimo: ni ga čez redno ročno čiščenje pečice in občasno uporabo pirolize.

Zakaj sploh čistiti pečico?

Najtehtnejši razlog je nevarnost požara. Ostanki olja in maščobe se lahko zadimijo in zagorijo.

Čiščenje pečice je pomembno tudi zato, da se pripravljena hrana ne navzame postanega vonja prej pripravljanih poslastic.

Bolj bleščeča je vaša pečica, uspešnejši boste pri kuharskih podvigih. Umazana pečica se neenakomerno segreva, kar povečuje verjetnost, da se priprava obroka ponesreči.

Redno čiščenje pečice

Zlato pravilo je, da pečico očistite po vsakem pečenju, še zlasti če so v njeni notranjosti vidni madeži vodnega kamna, maščobe, škroba in albumina (npr. jajčnih beljakov). Preden se umazanija zasuši in postane trdovratna nadloga, jo veliko lažje očistimo.

Za informacije o čistilnih sredstvih se obrnite na servis hišnih aparatov Bosch. Dosegljivi so na telefonski številki 01 583 07 00 od ponedeljka do sobote od 7:00 do 20:00.

Čeprav na spletu obstaja več receptov za izdelavo domačih čistil za pečico, prisegamo na preverjeno kakovost Bosch čistilnega gela v razpršilu.

  • Prva njegova prednost je, da temeljito očisti brez drgnjenja.
  • Je skoraj brez vonja, zato se jedi po čiščenju ne bodo navzele neprijetnih vonjav.
  • Podaljšuje življenjsko dobo pečice, saj odstrani vse delce, ki vanjo ne sodijo.
  • Postopek uporabe je enostaven. Čistilo za pečico nanestite na ohlajeno notranjost pečice in pustite učinkovati vsaj dve uri. Ostanke obrišite z vlažno krpo, brez uporabe grobih gobic.

Pri Boschu smo razvili poseben premaz za notranjost pečice, ki vpija maščobo in ostanke hrane ter jih razgrajuje s pomočjo oksidacije. Če zaženete program za samoočiščevanje EcoClean Direct, se pečica čisti praktično pri vsaki uporabi, Premaz se obnovi vsakič, ko segrejete pečico, ne obrabi pa se vse do konca življenjske dobe pečice. Po koncu programa le obrišite obrišete spodnji del notranjosti pečice ter notranjost steklenih vrat in pečica je pripravljena na naslednjo peko.

Znaki, da je treba očistiti pečico

Če pečice ne boste čistili po vsaki uporabi, bodite pozorni na njeno notranjost in sprednje steklo. Plasti zasušene maščobe na notranjih stranicah pečice in na njenem steklu so prvi znak, da se vam obeta čistilna akcija.

Pečica še vedno oddaja neprijeten vonj po ribah, ki ste jih spekli prejšnji teden? Parfumiranje in osvežilci zraka ne bodo pomagali, vonjave bo treba odpraviti drugače.

Se je po prižigu pečice iz nje zakadilo? Zavihajte rokave, poiščite najbolj vzdržljivo gobico za čiščenje … in jo pospravite nazaj v predal, saj imamo v mislih manj naporno tehniko - čiščenje s pirolizo!

Kaj je piroliza?

Veliko družinsko kosilo je končano. Kuhinja je polna neumite posode, pečica pa izgleda neuporabljena. Ne, ne gre za prizor iz kakšnega filma, temveč za vsakdanjik gospodinjstev, ki pečico čistijo s pirolizo.

Piroliza je samodejni način čiščenja pečice z uporabo zelo visoke temperature (ta lahko doseže tudi 480 °C), ki termično razgradi ostanke maščobe in hrane v pepel. Piroliza očisti tudi težko dostopne dele, ki jih pri ročnem čiščenju pogosto spregledamo. Postopek čiščenja s pirolizo je dobro ponoviti vsaka 2-3 meseca ali pogosteje, za uporabnika pa je sila preprost.

  • Pred pričetkom iz pečice odstranite vse pekače in snemljive rešetke. Če je v pečici kaj grobe umazanije, jo postrgajte.
  • Poiščite program čiščenja s pirolizo in ga vključite.
  • Pečica se bo zaklenila, segrela na potrebno temperaturo, se očistila, ohladila in avtomatsko odklenila. Vaša naloga pa je le še, da z vlažno krpo odstranite nastali pepel.

Kako dolgo traja čiščenje s pirolizo?

Postopek je običajno končan v dobrih dveh urah, odvisno od stopnje umazanije. Pogostejša uporaba pirolize vodi v krajše obratovalne cikle. Posledično boste za pirolizo porabili manj električne energije.

Piroliza je včasih veljala za energijsko potratno, danes pa so pečice energijsko vse učinkovitejše, zato se je ni treba bati. Točna poraba električne energije med postopkom pirolite je siver opredeljena v navodilih za uporabo pečice, tako da lahko strošek tovrstnega čiščenja preprosto izračunate in prilagodite svojim zmožnostim.

Kaj lahko počnemo med čiščenjem s pirolizo?

Med izvajanjem programa pirolize ne zapuščajte svojega domovanja. Zdoma naj bodo vaši otroci in hišni ljubljenčki. Dobro je, da odprete okna ali povečate ventilacijo in tako zagotovite optimalen pretok zraka. Piroliza načeloma ne povzroča smradu, lahko pa se med postopkom razvije nekoliko neprijeten vonj.

V času čiščenja s pirolizo lahko poskrbite za snemljive dele vaše pečice. Namočite jih v posodo z vrelo vodo in raztopljeno tableto za strojno pomivanje posode, pustite jih, da odstojijo, in nato umazanijo odstranite z gobico.

Pogosta vprašanja (FAQ)

Kako pogosto je treba čistiti pečico?

Pečico je najbolje očistiti po vsaki uporabi. Če ima vaša pečica funkcijo pirolize, jo je dobro vključiti na 2-3 mesece.

Ali so domača čistila za pečico dobra?

Pri Boschu svetujemo uporabo specializiranih čistil za čiščenje pečice, saj omogočajo preprostejše čiščenje in podaljšujejo življenjsko dobo pečice.

Ali lahko s pirolizo čistim tudi poleti?

Seveda. Piroliza ne segreva prostora ob pečici, saj vsa nastala toplota ostaja v pečici.

Kako zmanjšati pogostost čiščenja pečice?

S preventivo. Pecite v zaprtih posodah. Če imate radi hrustljavo hrano, pred koncem pečenja za nekaj minut pokrov odkrijte in prestavite na program za žar. Hrano lahko pripravite tudi zavito v peki papir. Na tak način toplota kroži okrog živil in jih enakomerno kuha, hkrati pa ohranja njihovo sočnost.

MyBosch

Brezplačno se registrirajte in si zagotovite številne ugodnosti.

Servis

Izjemna pomoč strankam – pred in po nakupu.

01 583 07 00

Produktno svetovanje

Za informacije in nasvete v zvezi z nakupom in uporabo hišnih aparatov smo, od ponedeljka do petka med 7. in 20. uro, dosegljivi na brezplačni telefonski številki. Kadar koli pa nam lahko pišete prek spletnega obrazca.

Prodajna mesta

Poiščite prodajno mesto v vaši bližini.