Se šele urite v kuharskih veščinah ali pa ste morda pred kratkim zamenjali kuhalno ploščo in se z njo še niste povsem spoprijateljili? Preberite si več o uporabi kuhalnih plošč ter se naučite, kako do gurmanskih rezultatov v kratkem času in z malo truda.
Kuhanje na indukcijski plošči
Za spoznavanje odlik, ki jih prinaša kuhanje na indukcijski plošči, morate razumeti, kaj je indukcija oziroma kakšno je delovanje indukcijske plošče.
Kaj je indukcija in kakšne prednosti prinaša
Delovanje indukcijske plošče temelji na ustvarjanju magnetnega polja med ploščo in posodo. Polje poskrbi, da se segreje le posoda in ne celotna plošča, temperatura pa se spremeni takoj, ko plošči to ukažete z zamenjavo nastavitve.
Po koncu uporabe se indukcijska površina izklopi v trenutku, ko posodo snamete s kuhališča, tudi če kuhališča še niste ročno ugasnili. Zelo hitro se ohladi, zato je varnejša in energetsko učinkovitejša od svoje steklokeramične sorodnice.
Dodatna prednost, ki jo prinaša uporaba kuhalne plošče na indukcijo, je hitrost pripravljanja hrane. Enaka količina tekočine se segreje tudi do dvakrat hitreje kot na steklokeramični plošči. Boscheva funkcija PowerBoost postopek kuhanja dodatno pospeši .
Če se ga lotevate redno in s prilagojenim specialnim čistilom, je čiščenje indukcijske plošče hitro in enostavno. Indukcijska plošča se segreje tudi na do štirikrat nižje temperature kot steklokeramična, kar pomeni, da je umazanija na njeni površini manj trdovratna in jo lažje odstranite.
Posoda za indukcijsko ploščo
Na indukcijski plošči lahko uporabljate le posodo, ki vsebuje feromagnetne materiale. Prepoznate jo po simbolu tuljave na dnu posode. Prav tako so za uporabo na indukciji primerne posode iz emajliranega jekla in litega železa. Aluminijaste, bakrene in keramične posode na indukciji ne bodo delovale.
Niste prepričani, če je posoda za indukcijsko ploščo že v vaši kuhinjski omarici?
Preverite njeno primernost s preprostim trikom: če se magnet za hladilnik prime na spodnji del vašega lonca oziroma ponve, to pomeni, da je posoda feromagnetna in primerna za uporabo na indukciji.
7 praktičnih nasvetov za kuhanje na indukcijski plošči
- Posoda naj ima čim bolj debelo in ravno dno.
- Feromagnetna površina na dnu posode naj se čim bolj prilega velikosti kuhališča. Če kuhališče ne zazna posode, poskusite posodo postaviti na drugo kuhališče z manjšim premerom.
- Za predgrevanje tekočine temperaturo nastavite na 8 ali 9. Ko kuhate z nameščenim pokrovom, temperaturo znižajte takoj, ko prične uhajati para.
- Da bi ohranili čim večjo količino hranil, jedi ne kuhajte predolgo. Za nastavitev optimalnega časa kuhanja lahko uporabite programsko uro. Posoda naj bo po kuhanju pokrita vse dokler pripravljene jedi ne postrežete.
- Goste juhe in omake med kuhanjem večkrat premešajte. Priporočamo vam uporabo lesenih in silikonskih prijemalk in zajemalk, saj so kovinske narejene iz prevodnih materialov po katerih potuje tok.
- Preprosto do okusne poslastice - losos v ponvi na indukcijski plošči. Segrejte olje na srednji stopnji (5 ali 6). Pozorno spremljajte, da se olje ne dimi. Ko je olje segreto, dodajte lososa, obrnjenega s kožo navzdol in zmanjšajte moč na 3 oziroma 4. Na tej strani ga pecite, dokler se ne obarva čez polovico, šele nato ga obrnite na drugo stran in kratko popecite. Kožo lahko po pečenju odstranite.
- Najmodernejše indukcijske kuhalne plošče imajo vgrajen senzor za paniranje. Ta vas opozori, ko je olje segreto, in samodejno vzdržuje temperaturo olja. Za paniranje zrezkov zadostuje pičlih 10 min na stopnji moči 4.
Uporaba steklokeramične plošče
Če ste ljubitelji prave turške kave iz bakrene džezvice, vseeno pa si želite, da je pripravljena hitro, vam priporočamo uporabo steklokeramične plošče. Steklokeramične plošče so v primerjavi z indukcijskimi cenejše. Prav tako so primernejše za ljubitelje raznovrstnih posod. Na njihovi površini lahko kuhate v posodah iz nerjavečega jekla ter v litoželeznih in emajliranih posodah.
Uporaba steklokeramične plošče je sila enostavna. S pomočjo upravljalne površine nastavljate različne stopnje moči in tako spodbudite nastajanje toplote v električnih grelnih elementih v notranjosti plošče. Kuhanje je na tak način kontrolirano.
Uporaba kuhalne plošče, ki deluje s pomočjo električnih grelcev, se nadzoruje z upravljalno površino. Simbol na prikazovalnem zaslonu ustreza kuhališču, ki se nahaja na enakem položaju na kuhalni plošči: npr. simbol v zgornjem desnem kotu označuje kuhališče na zadnjem delu kuhalne plošče na desni strani. Stopnjo moči gretja izberete s pomočjo prikazanih številk. Kuhališče in kazalniki preostale toplote žarijo, ko je kuhališče toplo, in se ne ohladijo takoj po uporabi, zato z njimi previdno rokujte.
Steklokeramično ploščo boste najbolje izkoristili, če boste sledili tem 5 nasvetom
- Kuhalno mesto in dno posode naj bosta čim bolj podobnih dimenzij, saj tako poskrbite za manjše energijske izgube in enakomerno segrevanje posode. Pomembno je, da je dno posode pred uporabo povsem suho in čisto.
- Za segrevanje olja izberite višjo stopnjo moči. Po dodajanju živila moč segrevanja zmanjšajte. Omleta bo najbolj okusna, če jo boste pripravljali na stopnji 3 oziroma 4, palačinke pa boste najlažje obrnili na stopnji 6 oziroma 7.
- Za kuhanje testenin v odkriti posodi morate uporabiti višjo stopnjo moči (6 ali 7) kot v primeru kuhanja v pokriti posodi. Golaž kuhajte najmanj eno urno na stopnji 2 oziroma 3.
- Kuhalna mesta po uporabi ugasnite in jih ne prižigajte brez posod, saj se lahko na vroči površini opečete.
- Steklokeramično ploščo očistite s prilagojenim čistilom takoj, ko se ohladi.
Plinska kuhalna plošča
S plinsko kuhalno ploščo lahko izkusite vse prednosti, v katerih že tradicionalno uživajo številni kuharski mojstri. Moderne plinske plošče z dovršenim dizajnom ne ponujajo le popolnega in hitrega upravljanja toplote, temveč tudi enostavnejšo izkušnjo čiščenja in povsem varno uporabo.
Boscheva funkcija FlameSelect vam omogoča natančno uravnavanje plamena – vse od nizkega do visokega prek devetih stopenj moči. Za razliko od običajnih plinskih plošč, kjer lahko z uravnavanjem toplote precej zgrešite, imate tukaj nad nastavitvami temperature popolni nadzor.
5 splošnih nasvetov za uporabo kuhalne plošče na plin
- Velikost posode se mora prilagajati gorilniku.
- Da bi dosegli popolne rezultate, sredino ponve vedno namestite točno čez plamen, saj se lahko v nasprotnem primeru prevrne. Ponve položite na rešetke in ne neposredno na gorilnik ter se pred uporabo kuhalne plošče prepričajte, da so vsi deli kuhalne plošče pravilno nameščeni.
- Posode in ponve pokrivajte s pokrovkami, saj tako porabite manj energije in hitreje dosežete želeno toploto.
- Redno čistite gorilnike in rešetke ter kontrolirajte stanje plina. Ta mora biti modre barve in ustrezne, vsem dobro znane, oblike.
- Najvišjo nastavitev plina uporabljajte le za segrevanje vode in hitro pripravo jedi v woka. Pri ostalih tipih živil pričnite kuhanje na najvišji stopnji, nato pa moč postopoma znižujte dokler ne bo jed pripravljena.
Pogosta vprašanja (FAQ)
Ključna razlika med indukcijsko in steklokeramično ploščo je v načinu delovanja - steklokeramična plošča segreva posodo in njeno vsebino s pomočjo električnih grelcev, indukcijska plošča za s pomočjo magnetnega polja.
Uporaba indukcijske kuhalne plošče je res preprosta. Za pripravo kuharskih mojstrovin potrebujete posodo, primerno za indukcijo. Vsaj ob začetku uporabe redno kontrolirajte in mešajte vsebino posode, saj so na indukciji jedi res hitro pripravljene.
Lahko, če ima ta na dnu oznako tuljave, ki sporoča, da je narejen iz feromagnetnih zlitin in zato primeren za uporabo na indukciji.
V tem prispevku smo zbrali vse nasvete za pravilno izbiro kuhalne plošče.